President of Ukraine

Chief of the Department for Local Government and Decentralization

KURENNOY Volodymyr Kostiantynovych

BIOGRAPHY

Position

Chief of the Department for Local Government and Decentralization since April 28, 2015

Nationality

Ukraine

Date of birth

August 2, 1967

Place of birth

Odesa

Education

Complete higher education, Odesa Branch of the Ukrainian Academy of Public Administration under the President of Ukraine, 1999, Master in Public Administration;

Complete higher education, National Economic Institute of Odesa, 1990, Economy and Logistics Planning.

Languages

Ukrainian, Russian – fluent; English – medium level

Took the oath of civil servant

1994

Rank of civil servant

1st rank (November 23, 2007)

Work experience

Over 23 years

Civil service experience

Over 6 years

Deputy of the Parliament

People’s Deputy of Ukraine, Verkhovna Rada of the VII convocation, from December 12, 2012 to November 27, 2014;

People’s Deputy of Ukraine, Verkhovna Rada of the V convocation, from May 25, 2006 to November 23, 2007.

WORK EXPERIENCE

09.1984 - 06.1990

Student of National Economic Institute of Odesa;

07.1986 - 04.1988

Compulsory military service, Prykarpattia military district;

08.1990 - 09.1991

Engineer at “Odesanepromopttorg”, Odesa;

09.1991 - 12.1991

Deputy editor on commercial activity at the newspaper office “Flag of Communism”, Odesa;

12.1991 - 07.1992

Deputy editor on advertisement at “Ukraine-Press”, Odesa;

07.1992 - 08.1994

Columnist at Odesa regional newspaper "South", Odesa;

08.1994 - 11.1994

Acting Head of the Press Service at the Executive Committee of Odesa City Council;

11.1994 - 06.1997

Columnist at the creative production collective enterprise "South", Odesa;

06.1997 - 07.1997

Head of the Information Department at the Executive Committee of Kyiv District Administration of Odesa City Council;

07.1997 - 04.2005

Economic columnist, editor at the creative production collective enterprise "South", Odesa;

04.2005 - 04.2006

Deputy Mayor at the Executive Committee of Odesa City Council;

05.2006 - 11.2007

MP of Ukraine, member of the Committee, chairman of the subcommittee of Verkhovna Rada on Family, Youth Policy, Sports and Tourism, Kyiv;

07.2012 - 11.2012

Deputy Chairman of the Central Executive Committee on the Regional Development Programs of the Political Party "Udar", Kyiv;

12.2012 - 11.2014

MP of Ukraine, member of the Verkhovna Rada Committee on Foreign Affairs of Ukraine, First Deputy Chairman of the Verkhovna Rada Committee on Foreign Affairs of Ukraine, Kyiv;

Since 04.2015

Chief of the Department for Local Government and Decentralization at the Presidential Administration, Kyiv.