Президент:

Адміністрація:

Президент:

Адміністрація:

Президент України

Ми вдячні експертам ОБСЄ за цю високу оцінку проекту закону «Про Вищу раду правосуддя», - Олексій Філатов

3 листопада 2016 року - 08:58

Ми вдячні експертам ОБСЄ за цю високу оцінку проекту закону «Про Вищу раду правосуддя», - Олексій Філатов

Експерти Організації з безпеки і співробітництва в Європі (ОБСЄ) позитивно оцінюють законопроект «Про Вищу раду правосуддя» (№5180), який підготовлений Радою з питань судової реформи і поданий Президентом України на розгляд Верховної Ради України.

Координатор проектів ОБСЄ в Україні в рамках експертної підтримки реалізації судової реформи надав схвальний Висновок щодо проекту Закону України «Про Вищу раду правосуддя», що був внесений Президентом до парламенту наприкінці вересня.  У Висновку, зокрема, зазначається, що «проект Закону України «Про Вищу раду правосуддя» в наданій редакції є позитивним, його положення - належним чином сформульованими. Його прийняття стане важливим кроком на шляху імплементації змін до Конституції України в частині правосуддя та створення справді незалежної судової системи в Україні». 

В свою чергу, Заступник Глави Адміністрації Президента України та координатор Ради з питань судової реформи Олексій Філатов зазначив: «Ми вдячні експертам ОБСЄ за цю високу оцінку i сподіваємося, що найближчим часом проект закону «Про Вищу раду правосуддя» знайде підтримку і в сесійній залі парламенту».

Як прокоментував хід судової реформи національний радник з юридичних питань, керівник відділу верховенства права Координатора проектів ОБСЄ в Україні Олександр Водянніков: «Схвалення Верховною Радою змін до Конституції в частині правосуддя – «історія успіху» не тільки України, але й Європи. Однак успішна реалізація судової реформи зараз залежить від послідовності українського законодавця у запровадженні тих європейських цінностей, які лежать в її основі. Прийняття Закону України «Про Вищу раду правосуддя» має дати сигнал українському суспільству та нашим європейським партнерам про незворотність поступу реформ і політичну волю утворити ефективний, прозорий та аполітичний механізм суддівського урядування».

Експерти ОБСЄ також наголошують, що роль Вищої ради правосуддя є ключовою для забезпечення незалежності, безсторонності, доброчесності та професіоналізму суддів. Проект є значним кроком уперед в питанні забезпечення незалежності і відповідальності судової влади: «особливе значення мають положення проекту, спрямовані на деполітизацію роботи Вищої ради правосуддя (ВРП), забезпечення більшості членів ВРП з числа суддів чи суддів у відставці, обраних самими суддями, встановлення процесуальних гарантій справедливої процедури розгляду дисциплінарних справ».

Водночас, законопроект передбачає утворення дисциплінарних палат з членів ВРП для розгляду справ щодо дисциплінарної відповідальності суддів та прокурорів. Експерти привітали запровадження автоматизованої системи розподілу справ та визначення доповідача під час дисциплінарного провадження, зазначивши, серед іншого, що «пропонований підхід визначення доповідача є важливою новелою і має бути підтриманий».

Окрім того, за словами експертів, законопроект є «досить якісно виписаний, достатньо деталізований і чіткий».