Президент:

Адміністрація:

Президент:

Адміністрація:

Президент України

Виступ Президента у Верховній Раді під час розгляду змін до Конституції в частині правосуддя

2 червня 2016 року - 15:00

Виступ Президента у Верховній Раді під час розгляду змін до Конституції в частині правосуддя

Шановний пане Голово,

Шановна Президія,

Шановний пане Прем’єр-міністр,

Дорогий Український Уряд,

Шановні і дорогі народні депутати!

Дорогий Український народе!

Почати свій виступ я б хотів зі слів вдячності – вдячності Українському Парламенту - Український Верховній Раді, вдячності за те, що Парламент знайшов в собі сили в найважливіший і, можливо, в найважчий час в історії України, об’єднатися.  Об’єднатися, зруйнувавши сценарій країни агресора, який розповсюджує чутки, що в Україні панує розбрат, а Український Парламент не здатний приймати ані Конституцію, ані закони, ані реформувати країну.

Ваші найважливіші рішення, які ви продемонстрували протягом останнього тижня, починаючи від законопроектів про застосування системи ProZorro в Збройних Силах України і завершуючи законопроектом про ліки – є свідченням того, що країна рішуче реформується. Дякую вам за це. І це відбувається кожного дня.  

І я теж буваю на фронті. І я теж зустрічаюся з Українськими героями – бійцями Збройних Сил України, інших силових підрозділів. І ключове повідомлення, яке ми маємо від наших бійців: Ми можемо перемогти лише тоді, коли ви, пане Президенте, ви – шановна Українська Верховна Рада, ви – шановний Уряд, зміните країну. Зміните країну – це означає, що все було недарма!

І сьогодні, можливо найважливіший, етапний день в цих змінах.

Що відбувається сьогодні в цьому залі?

Дуже важлива подія. Ми повертаємо Українцям право на правду, повертаємо Українцям право на справедливість, боремось за те, щоб в Україні був справедливий суд.

Там, ми це робимо для інвесторів, які мають прийти в Україну і створити робочі місця, забезпечити сплату податків, забезпечити економічний розвиток.

Так, ми це робимо на виконання міжнародних зобов’язань, які ми усі взяли на себе перед міжнародними організаціями. Але, в першу чергу, ми це робимо для Українського народу.

Кожен з нас, я – під час  своєї президентської кампанії, ви – кожен на своєму окрузі, або у партійному списку, обіцяли, що ми захистимо право на справедливість, захистимо Українців і змінимо судову систему, забезпечивши її повне перезавантаження. Це дуже нелегке рішення, дорогі мої. І в країні панує шалений опір нашій рішучості. Але, без того, щоб ми сьогодні прийняли це рішення, нічого не буде.

Останні два тижні мій президентській стіл в кабінеті завалений зверненнями від наших друзів з усього світу. Наші партнери, лідери країн Європейського Союзу, Президент Парламентської Асамблеї Ради Європи, Генеральний секретар Ради Європи, Президент Європейської Комісії, Президент Європейської Ради, наші партнери зі Сполучених штатів Америки, Канади і, завершуючи Австралією та Японією, демонструючи свою небайдужість до подальшої долі України, звернулися до мене, як до Президента, і до вас, як до парламентарів, не зупинятися в своєму рішучому поступі реформ і провести судову реформу в Україні. Весь Український народ і весь світ чекає зараз на нашу рішучість.

Позитивні оцінки реформи Конституції, як була розроблена за моїм дорученням колективом Конституційної Комісії, яка складається з народних депутатів, найкращих вчених-конституціоналістів, міжнародних представників отримав безліч схвальних і позитивних висновків.

На першому етапі, коли відбувалася підготовка змін до Конституції, всі рекомендації, які були нам надіслані, були враховані при поданні проекту змін до Конституції до Верховної Ради. Ви пам’ятаєте, що я навіть пішов на те, що вже поданий проект змін до Конституції мною був відкликаний, врахував більшість ваших зауважень і переправлений знову. Тепер я вчергове переконався – я правильно зробив. Я пишаюся тим, що цей проект об’єднав залу.

Особливо важливою для мене є фахова оцінка, яку висловив нещодавно голова Венеціанської комісії Джанні Букіккіо. За його словами, проект посилює незалежність суддів шляхом зміцнення Вищої ради правосуддя та усунення можливостей для впливу на кар'єру суддів як з боку Президента, з боку  Верховної Ради, так й збоку будь-яких політичних сил. Голова комісії також відзначає, що проект забезпечує конституційну основу для очищення судової системи від корумпованих і некомпетентних суддів; скасовує суддівську недоторканість, якої немає ніде в світі. Це рудимент радянської системи і  повністю відповідає європейським стандартам. Наголошую на тому, що немає зараз більш важливої реформи, ніж судова реформа.

Ми зробили величезні кроки по боротьбі з корупцією. Дякуючи рішучий позиції Верховної Ради було створено Національне антикорупційне бюро і забезпечена її комплектація. Таким чином, щоби забезпечити її незалежність. Створена Національна агенція запобігання корупції. Створена Спеціалізована антикорупційна прокуратура. Але все це марно – марно, тому що за гучними арештами, за гучними затриманнями корупціонерів, у яких мільйони доларів витягуються з кишень мічених СБУ купюр, потім судді за «тридцять сребреників» відпускають на волю.

Нам з вами соромно було дивитися в очі родин Небесної сотні, коли вбивці і злочинці, яких було відпущено під заставу і одразу ж зникли з України, опинившись у Російській Федерації. Багато інших випадків, коли стискаються кулаки і думаєш, ну як це може терпіти. В той же час, ти як Президент не маєш права втручатися в жодну конкретну судову справу. Але ми не можемо залишатися бездіяльними. Єдине і головне, що ми можемо зробити – це перезавантажити судову систему. На місце суддів мають прийти чесні, незаангажовані, неполітизовані, патріотичні, професійні люди. І ця конституційна реформа відкриває цей шлях.

Я хотів би подякувати всім тим народним депутатам, які на початку лютого схвалили зміни до Конституції в першому читанні.

Щоб розвіяти сумніви тих, хто поставився до проекту змін до Конституції з певною недовірою та різними пересторогами, було прийнято дуже розуміне рішення разом із змінами до Конституції подати на розгляд Верховної Ради законопроект, де продемонстровано, в який же саме спосіб ці зміни будуть імплементовані. Він дає відповідь на питання, як закладена в проекті змін до Конституції  стратегія реформи судової гілки влади буде втілюватися в життя.  

Цей документ – свідчення щирих і добрих намірів авторів реформи, до кола яких увійшли провідні українські і міжнародні експерти та народні депутати.

І я взяв на себе усю відповідальність і усю критику суддівської гілки влади, і виступив автором цього законопроекту.

Проект Закону «Про судоустрій і статус суддів», наголошую на цьому, увібрав в себе найкращі ідеї та найкращі світові практики, а також врахував той непростий досвід, який був накопичений в Україні протягом останніх 25 років.

Я хочу подякувати вам, шановні народні депутати, за те, що ви підтримали цей законопроект, і нам тепер залишається забезпечити його відповідність Конституції шляхом голосування за поправки до Основного Закону.

Впевнений в тому, що ми зробимо кардинальні зміни в судовій системі.

Розпочата згідно  Закону «Про забезпечення права на справедливий суд» процедура кваліфікаційного оцінювання демонструє, що досить значна кількість суддів не підтверджує  свою відповідність займаній посаді. Вже сьогодні є статистика, коли більше 40% суддів просто не проходять Вищу кваліфікаційну комісію і навіть не виносяться на розгляд. Цього раніше ніколи не було. Судді, які мають вілли, яхти, дорогі машини, спокійно йшли і проходили. І ще, навіть, повчали інших, що вони «вміють жити». І сьогодні наших з вами рішучих дій  ми зупинили цей процес. Більше того – сьогодні левова частка справ Національного антикорупційного бюро, левова частина затримань стосується саме затримань нечистих на руку суддів.

Тому зміни до Конституції разом із новим законом забезпечать, щоб в судовій системі залишилися тільки справді достойні судді,  а на решту посад були обрані нові фахівці за відкритими конкурсами.

Дуже важливо, що пропонується створити новий Верховний суд - із новою структурою і новим складом. Судді до нього будуть набрані за конкурсом, в якому зможуть взяти участь і судді, і адвокати, і науковці у галузі права.  Наголошую, що ми максимально деполітизуємо процес призначення, переведення та звільнення суддів, передаючи такі функції до Вищої ради правосуддя.

Я добровільно погодився позбутися цілої низки своїх повноважень по судах, одразу чи протягом перехідного періоду. В результаті, і чинний Президент, і наступні, хто прийдуть на цю посаду після мене, матимуть винятково церемоніальну роль на етапі призначення судді. Це відповідає сталим європейським практикам та рекомендаціям міжнародних інституцій.  

Для суддів, що успішно пройдуть кваліфікаційне оцінювання, а також тих, що будуть набрані за новим конкурсом, проект закону передбачає суттєве підвищення посадових окладів. Ми не така багата країна, яка здатна утримувати бідних корумпованих суддів. І на низькі зарплати в конкурсі ніхто не буде брати участь. Впевнений в тому, що це рішення правильне.

Гідна винагорода – гарантія незалежності судді від політиків, олігархів, криміналу. Це також гарантія незалежного, неупередженого, справедливого суду. І якщо ми як суспільство хочемо саме такого суду, то маємо інвестувати в його створення!

Прошу вас, шановні народні депутати, піднятися вище традиційної боротьби між владою та опозицією і підтримати судову реформу. Це – тест на зрілість для всієї української політичної еліти. Тест перед народом України, тест перед нашими партнерами, наше міжнародне зобов’язання в рамках Угоди про асоціацію з Євросоюзом.

Дуже щасливий, що ви – народні депутати піднялися вище традиційної боротьби між владою та опозицією і більшість з вас – абсолютна більшість прийняли рішення підтримати проект змін до Конституції в частині правосуддя. Переконаний, що це тест на зрілість для всієї української політичної еліти. Тест перед народом України, тест перед нашими партнерами, наше міжнародне зобов’язання в рамках Угоди про асоціацію з Євросоюзом, де чорним по білому написано – проведення Конституційної судової реформи.

Ми маємо з вами, шановні колеги, реальний шанс якісно зробити цю фундаментальну реформу та здійснити мрію Українців про відновлення справедливості, доступне правосуддя та чесний суд.

Прошу вас, шановні, дорогі народні депутати, не втратити цю можливість.

Я ще раз хотів би процитувати пана Букіккіо – голову Венеціанської Комісії, з думок якого я починав свою промову: «Якщо поправки не будуть прийняті зараз, ніхто не знає коли вони зможуть бути реалізовані».

Виглядає так, або зараз, або ніколи.

Так, реформа потребуватиме постійного удосконалення, і тут всі можливості у ваших руках. Годі гаяти час, давайте зараз візьмемо стартовий пістолет і дамо сигнал починати найважливішу із усіх запланованих нами реформ.

І разом з Головою Верховної Ради, з Прем’єр-міністром, з народними депутатами сьогодні ранком брав участь у Молитовному сніданку, звертався до Господа, щоб в кожну Українську сім’ю він приніс добробут, мудрість, взаємоповагу, терпіння та любов, і справедливість, до речі, приніс, яка на цій грішній землі неможлива без справедливого суду. Я попросив у своєму виступу у всечісних святих отців благословення на цю богоугодну справу і хочу проінформувати вас – отримав це благословення. І передаю вам прохання пресвятих отців підтримати Конституційну реформу.

Завершую свій виступ закликом забути про партійні розбіжності, пам’ятати, що наша улюблена, наша єдина для всіх Україна завжди найбільше прагнула тільки одного – свободи і справедливості.

Дякую вам за увагу і Слава Україні!

 

 

 

в
Відео
ф

Участь Президента у засіданні Верховної Ради України

2 червня 2016 року - 14:18