Президент:

Офіс:

Президент:

Офіс:

Президент України

Держава має забезпечити право кожної дитини виховуватися в сім’ї – Микола Кулеба

1 жовтня 2019 року - 15:23

Держава має забезпечити право кожної дитини виховуватися в сім’ї – Микола Кулеба

Система усиновлення в Україні потребує змін, які забезпечать право кожної дитини виховуватися в сім’ї. Про це заявив уповноважений Президента України з прав дитини Микола Кулеба під час прес-конференції до Дня усиновлення, у якій також взяли участь міністр соціальної політики Юлія Соколовська, радник міністра Леонід Лебедєв та мама-усиновлювач Наталія Загроцька.

«Нині понад 20 тисяч дітей проживають в українських сім’ях усиновлювачів. Я дякую кожній родині, яка прийняла дитину-сироту і зробила її щасливою», – зазначив Микола Кулеба.

Загалом в Україні близько 65 тисяч дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, проживають у сімейних формах виховання. Це опіка та піклування, прийомні сім’ї, дитячі будинки сімейного типу. Понад шість тисяч дітей залишаються в інтернатних закладах. Частина дітей втратила статус через усиновлення.

Понад 90 тисяч дітей, які мають біологічних батьків, проживають в інтернатних закладах.

«Ці діти – так звані соціальні сироти, хоч, відповідно до законодавства, такого поняття немає. Але статистика свідчить, що велика кількість дітей, які живуть в інтернатах, не мають достатнього спілкування, турботи та догляду з боку їхніх батьків. Ці діти – заручники системи. Фактично вони є сиротами, але не можуть бути усиновлені через відсутність статусу дитини-сироти. А інтернат не зацікавлений у наданні цього статусу дитині. Адже тоді вона може бути влаштована в сім’ю, і заклад втратить свій «ресурс», на який отримує гроші», – розповів уповноважений Президента з прав дитини.

Зі свого боку міністр соціальної політики Юлія Соколовська зауважила, що на інтернатну систему виділяється багато коштів, але вона не є ефективною.

«Ми маємо відійти від фінансування інтернатів і перейти до допомоги родині, щоб дитина залишалася в сім’ї», – підкреслила вона.

У 2018 році в Україні 1358 дітей було усиновлено українцями, а 372 – іноземцями. Понад 1500 кандидатів в усиновлювачі сьогодні перебувають у черзі.

«Така ситуація пояснюється тим, що більшість усиновлювачів хочуть здорову дитину до п’яти років. А таких дітей небагато. Більшість із шести тисяч дітей, які перебувають в інтернатних закладах, – це саме діти, старші п’яти років, які мають інвалідність, мають братів та сестер», – пояснив Микола Кулеба.

Наталія Загроцька поділилася власним досвідом виховання дітей:

«Я виховую 10 дітей, семеро з них – діти з інвалідністю. І хочу сказати, що інвалідність – це не перепона, якщо ви обізнані, як правильно піклуватися про дитину, як її правильно вчити. Хочу закликати людей не боятися усиновлювати дітей».

«Система усиновлення в Україні потребує змін. Це питання скасування таємниці усиновлення, підтримки родини, надання статусу дітям. Держава має впровадити необхідні зміни задля забезпечення права кожної дитини виховуватися в сім’ї», – підсумував Микола Кулеба.