Адміністрація Президента України

ЗАВАНТАЖЕННЯ...

Будівля на вул. Банковій, 11 в Києві є пам'ятником архітектури. Її було збудовано в 1936-1939 роках за проектом харківського архітектора Сергія Григор'єва для штабу Київського особливого військового округу. Будинок на Банковій, 11 вважається вершиною творчого доробку майстра, одним з кращих його творінь, якому вдалося органічно поєднати елементи класичного стилю та українського бароко.

Перше, що може вразити відвідувачів, неймовірна товщина стін будинку. Фахівці пояснюють це тим, що в тридцяті роки минулого століття в СРСР не дозволялось будувати адміністративні будівлі. Аби обійти цю офіційну заборону пішли на хитрість: скористалися симетричними корпусами, збудованими за проектом київського архітектора Олександра Шиле в 70-х роках XIX століття. На існуючому «фундаменті» добудували нові стіни і оформили будинок на Банковій, 11 як реконструйовану споруду. Новий величний будинок одержав видовжені крила, а в центрі композиції - масивний ризаліт зі вставною колонадою великого корінфського ордера. Владну монументальність будинку підкреслено важким антаблементом, обличкуванням цоколя полірованим лабрадоритом, сірим тинькуванням «під шубу». Додали величі й чотири поліровані кам'яні кулі, що фланкують портал парадного входу. Зодчий настільки точно розрахував усі деталі, що величезний будинок, незважаючи на розташування на вузькій вулиці, не тільки не розчавив довкілля, а й добре проглядається з усіх точок: з Інститутської та Лютеранської, з сусідньої площі ім. Франка та з далекого Михайлівського майдану.

У різні роки тут працювали відомі воєначальники. До революції 1917 року - видатні генерали Російської імперії М.Алєксєєв, М.Драгомиров, В.Сухомлинов. У 1918 році тут розміщувався Генеральний штаб армії новоутвореної Української Народної Республіки, за часів державності гетьмана П.Скоропадського - Генштаб армії Української Держави. Серед штабних працівників слід назвати визначних українських воєначальників - командувача армії УНР генерал-хорунжого Василя Тютюнника, генерал-хорунжого Марка Безручка, полковника Євгена Мешківського. У радянські часи в цій будівлі працювали О.Єгоров, Й.Якір, В.Блюхер, Г.Жуков, М.Ватутін. Під час фашистської окупації Києва на Банковій, 11 знаходився Київський генералкомісаріат. Після Великої Вітчизняної війни в будівлі на Банковій розташовувався Центральний комітет Компартії України. Саме тут були кабінети перших секретарів ЦК КПУ М.Хрущова, Л.Мельникова, О.Кириченка, М.Підгорного, П.Шелеста, В.Щербицького.

На внутрішньому подвір'ї знаходяться їдальня, пральня, хімчистка, друкарня, приміщення ДУСу тощо.

Вулиця Банкова вночi


Офіційні документи

Фотоальбом

Анонси

Відео

Віртуальна екскурсія