Президент:

Офіс:

Президент:

Офіс:

Президент України

Президент підписав закон про середню освіту

13 березня 2020 року - 16:31

Президент Володимир Зеленський підписав Закон України «Про повну загальну середню освіту», який Верховна Рада ухвалила 16 січня 2020 року.

Документ запроваджує практичні інструменти, які допоможуть втілити освітню реформу, що була започаткована у 2017 році.

З ухваленням цього Закону Україна виконала останню рекомендацію Венеціанської комісії щодо Закону «Про освіту» від 5 вересня 2017 року в частині здобуття освіти особами, що належать до національних меншин.

Зокрема, Закон «Про повну загальну середню освіту» передбачає право вільного вибору мови навчального процесу приватними закладами освіти. Крім того, новий закон деталізує положення Закону «Про освіту» від 5 вересня 2017 року з урахуванням рекомендацій Венеціанської комісії й запроваджує три мовні моделі для здобуття освіти в закладах середньої освіти.

Перша модель передбачена для корінних народів України, що не проживають у мовному середовищі своєї мови та не мають держави, яка могла б захищати цю мову. Насамперед ідеться про кримських татар. Для них закладено навчання мовою корінного народу з першого до 11 (12) класу поряд з вивченням української мови. Друга модель рекомендована для шкіл з навчанням мовою національних меншин, мови яких належать до мов ЄС. Ця модель передбачає: навчання материнською мовою у початковій школі поряд з вивченням державної; починаючи з 5-го класу, не менше 20% річного обсягу навчального часу викладання здійснюватиметься українською мовою з поступовим збільшенням обсягу до 40% у 9-му класі; зі старшої школи не менше 60% річного обсягу навчального часу в цих закладах викладання здійснюватиметься державною мовою. Третя модель працюватиме для решти національних громад України та стосується нацменшин, мова яких належить до однієї з українською мовної сім’ї, а також що проживають переважно в середовищі власної мови (російська мова). Ця модель передбачає, що з 5-го класу не менше 80% навчального часу викладання здійснюватиметься державною мовою.

З ухваленням Закону «Про повну загальну середню освіту» Україна підтвердила відданість своїм міжнародним зобов’язанням щодо забезпечення прав національних меншин.