Президент:

Офіс:

Президент:

Офіс:

Президент України

Україна та Польща домовились оновити й перезавантажити двосторонню робочу групу з вирішення проблемних історичних питань – Володимир Зеленський

31 серпня 2019 року - 16:18

Україна та Польща домовились оновити й перезавантажити двосторонню робочу групу з вирішення проблемних історичних питань – Володимир Зеленський

Президент України Володимир Зеленський та Президент Польщі Анджей Дуда домовились оновити й перезавантажити двосторонню робочу групу з вирішення історичних питань, що працюватиме під патронатом обох глав держав. Про це Володимир Зеленський повідомив під час прес-конференції у Варшаві.

«Я готовий розблокувати отримання дозволів на проведення пошукових робіт в Україні, а польська сторона опоряджає українські місця пам’яті в Польщі. Запропонував Президенту Дуді спорудити на кордоні України та Польщі спільний меморіал примирення»,– зазначив Глава Української держави.

Президент України підкреслив, що під час сьогоднішніх переговорів відверто обговорив з Президентом Польщі всю наявну історичну проблематику.

«Радий, що у наших відносинах немає жодних питань, які ми не змогли б вирішити шляхом діалогу та порозуміння. Чудово усвідомлюємо, що напружені відносини України та Польщі стали б для наших недругів прекрасним подарунком, а отже – ми не повинні цього робити. Ми домовились оновити й перезавантажити двосторонню робочу групу, що працюватиме під патронатом обох президентів для того, щоб усі темні плями минулого не завадили нашими народам будувати спільне світле майбутнє», – сказав Володимир Зеленський.

Президент України подякував польському колезі за запрошення взяти участь у заходах з нагоди 80-ї річниці з початку Другої світової війни. Глава держави нагадав, що 1 вересня 1939 року польський народ став на захист своєї Вітчизни від німецьких загарбників, і пліч-о-пліч з ним стояли представники українського народу.

«За підрахунками істориків, у лавах польського війська воювали тисячі українців. Багато з них віддали життя в боротьбі з нацистами та стали жертвами комуністичної тоталітарної системи, зазнавши мученицької смерті в Катині, Мідному, Харкові. Ми завжди повинні пам’ятати про це, коли говоримо про міцні основи українсько-польської дружби і братерства», – зазначив Володимир Зеленський.

Президент наголосив, що 80 років потому Польща активно та всебічно допомагає Україні боронити її територіальну цілісність.

«Наша спільна історія багата на приклади, якими треба пишатися. Водночас ми не заплющуємо очі й на спільні трагічні сторінки», – наголосив Володимир Зеленський.

Він також нагадав символічну подію, коли у 1853 році у Львові Ігнасій Лукасевич і Ян Зег винайшли гасову лампу.

«Це знаковий приклад того, що коли поляки та українці працюють пліч-о-пліч – у цьому світі стає світліше. Тому я впевнений, що партнерство і дружба України та Польщі має не просто значні перспективи, а й стратегічний вимір», – резюмував Президент України.

Зі свого боку Президент Польщі Анджей Дуда підкреслив, що обидві сторони хочуть нормалізації відносин у питанні історичної пам’яті. «Дорога до цього є такою, щоб кожна людина, яка загинула, яку вбили, була вшанована, отримала своє ім’я та прізвище на табличці, щоб мала надмогильний пам’ятник», – зазначив він. За його словами, для реалізації цього необхідні ексгумаційні роботи, і це питання є надзвичайно важливим для польського народу. «Це вшанування найближчих. Це питання того, щоб людина знала, де своєму діду, прадіду чи батьку запалити свічку, схилити голову й помолитися. Щоб мати своє місце пам’яті», – констатував він.