Президент:

Офіс:

Президент:

Офіс:

Президент України

В Офісі Президента відбулись установчі збори Ради з питань свободи слова та захисту журналістів при Президентові України

17 вересня 2019 року - 15:39

В Офісі Президента відбулись установчі збори Ради з питань свободи слова та захисту журналістів при Президентові України

В Офісі Президента відбулись установчі збори з обрання членів Ради з питань свободи слова та захисту журналістів при Президентові України.

«Нам важлива свобода слова, і ми хочемо допомагати вам вирішувати проблеми», – наголосив під час зборів заступник керівника Офісу Президента Кирило Тимошенко.

Міністр культури, молоді та спорту Володимир Бородянський зазначив, що наразі перед українськими журналістами стоять три виклики: маніпуляції у ЗМІ та соціальних мережах, економічна незалежність медіа, низький рівень престижності журналістики.

«Журналістика перестала бути стандартом, сьогодні журналістом може називатися людина, яка не дотримується стандартів. Повернення поваги до журналіста, його відповідальності – це наше й ваше пряме завдання», – підкреслив Володимир Бородянський, звертаючись до учасників заходу.

Він закликав журналістів бути більш активними у подоланні проблем зі свободою слова.

«У нас є історичне вікно можливостей. Я вважаю, що цей шанс необхідно використати», – сказав міністр культури, молоді та спорту.

Заступник голови Комітету Верховної Ради з питань гуманітарної та інформаційної політики Євгенія Кравчук поінформувала учасників зібрання про законодавчі ініціативи, запропоновані Комітетом до розгляду цього тижня. Йдеться про законопроекти щодо внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прозорості власності провайдерів програмної послуги багатоканальних цифрових ефірних телемереж із загальнонаціональним покриттям та про внесення змін до Закону України «Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення» щодо вдосконалення процедури звільнення та призначення членів Нацради. Також триває робота з експертами над фінальною версією законопроекту про аудіовізуальні сервіси.

Секретар комітету Верховної Ради з питань свободи слова Сергій Швець зазначив, що на 6 листопада заплановане проведення парламентських слухань з питань свободи слова.

«На погляд членів комітету, має йтися про фізичний захист здоров’я та життя журналістів, а також про умови їхньої праці в обставинах війни», – зауважив Сергій Швець.

Учасники заходу обрали тимчасовий склад Ради, який має розробити положення про її діяльність. Планується, що після затвердження положення буде обрано постійний склад Ради.

Від громадських організацій до тимчасового складу Ради обрано: Тетяну Лебедєву, Тараса Шевченка, Діану Дуцик, Тетяну Попову, Олександра Бурмагіна та Світлану Остапу, від засобів масової інформації – Михайла Ткача, Наталю Гуменюк, Вадима Міського, Данила Яневського, Павла Єлізарова та Наталю Влащенко. Згодом Михайло Ткач і Данило Яневський відмовилися брати участь у роботі Ради, тож до неї буде запрошено тих, хто посів наступні місця за результатами рейтингового голосування.

Офіс Президента представлятиме Максим Кречетов. Також до складу Ради за посадами мають входити представники Незалежної медіа-профспілки України (НМПУ) та Національної спілки журналістів України (НСЖУ). НМПУ делегувала кандидатуру Сергія Штурхецького, а НСЖУ планує визначити свого представника згодом.

Секретарем Ради обрано Вадима Міського. Перше засідання новоствореного органу має відбутися за два тижні.

«Будь-хто з охочих зможе приходити на засідання або письмово надавати пропозиції до положення про Раду з питань свободи слова та захисту журналістів», – констатував Максим Кречетов.

За його словами, Рада має сформулювати сучасний зміст поняття «свобода слова».

«Завдяки соцмережам кожен може стати кореспондентом або блогером. Треба подумати, яка функція ЗМІ як посередників між владою та громадянським суспільством», – зазначив Максим Кречетов.

Також Рада має займатися питанням саморегуляції журналістів і напрацювати принципи роботи журналіста.

«Це питання національної прес-карти, про яку говорять уже не перший рік. Бо сьогодні кожен може надрукувати собі посвідчення працівника ЗМІ. Мають бути прописані єдині стандарти журналістики. Має бути формалізація редакційної політики кожної редакції, щоб факт порушення цих стандартів з боку власника, влади, самого журналіста можна було зафіксувати», – наголосив Максим Кречетов.

Крім того, Рада має розглядати окремі проблемні випадки у діяльності журналістів і розробляти шляхи подолання проблем. На засідання можна буде запрошувати народних депутатів та представників уряду, якщо ці випадки перебувають у сфері їхньої компетенції.

«Участь у роботі Ради буде відкритою. Кожен охочий матиме змогу брати участь у засіданні певної секції за окремими напрямами», – резюмував Максим Кречетов.