Президент:

Офіс:

Президент:

Офіс:

Президент України

Європейські партнери України вчинили правильно і припиняють фінансування військової машини Володимира Путіна, але цього недостатньо – радник Президента України

26 березня 2022 року - 18:47

Європа має припинити купувати російську нафту та газ, щоб не фінансувати військове вторгнення Росії в Україну та вбивство мирних українських громадян. На цьому наголосив радник Президента України з економічних питань Олег Устенко у своїй колонці для американського видання The New York Times.

За його словами, санкції, які раніше запровадили західні країни щодо Росії, спрямовані проти російського фінансового сектора та окремих впливових осіб. Сполучені Штати Америки пішли далі й заборонили імпорт російської нафти та газу. Але, на жаль, ці правильні кроки не змогли перешкодити російським військовим щодня вбивати невинних людей в Україні.

«Найкращий спосіб зупинити військову машину пана Путіна – припинити його щоденне забезпечення валютою. І найкращий спосіб зробити це для Європи – припинити віддавати гроші за російську нафту та газ. Сполучені Штати також повинні запровадити вторинні санкції, які можуть перешкодити будь-кому легально купувати та отримувати російську нафту», – написав Олег Устенко.

Він зазначив, що нафта й нафтопродукти є однією з найважливіших статей російського експорту, а газ – третій за дохідністю експортний товаро. Надходження від експорту енергоносіїв становлять близько 40% бюджету Російської Федерації.

Радник Президента України звернув увагу, що на Європейський Союз припадає 60% експорту російського газу, 50% експорту нафти та 50% експорту нафтопродуктів.

«Починаючи з 24 лютого, Європа заплатила Путіну понад 19 млрд дол. за ці продукти. До того ж з моменту вторгнення експорт російської нафти не впав частково через те, що ЄС не скорочує її імпорт. Водночас зросли ціни на нафту та газ. З точки зору Путіна, його війна окупається», – зауважив Олег Устенко.

Атаки російських військ в Україні за останній місяць не залишають сумніву, що Росія навмисне обстрілює цивільні райони, що призводить до численних жертв серед мирного населення. Президент США Джозеф Байден минулого тижня прямо заявив, що Володимир Путін «є воєнним злочинцем». Тож «перекрити фінансові потоки Путіну є невідкладним моральним і стратегічним обов'язком, і Європа не вагається».

«Режим Путіна прагне закупити військову техніку. Оскільки значна частина резервів Центрального банку заморожена, Путіну потрібна тверда валюта, яку він отримує щодня, і тому Росія продовжує видобувати нафту на повну довоєнну потужність. Євро, які одержує Путін, ідуть безпосередньо на вогневі засоби, які вбивають мирних громадян України та руйнують наші міста», – зазначив радник Президента.

Водночас він переконаний, що в Європі вже достатньо газу, щоб прожити до наступної зими, а Міжнародне енергетичне агентство розробило реалістичний план енергозбереження та альтернативних поставок енергоносіїв, що дасть змогу скоротити європейський імпорт російського газу більш як на третину. Згідно з дослідженням Німецької національної академії наук Леопольдини, у ФРН, яка особливо залежить від російського газу, короткострокове припинення його постачання було б «керованим».

Крім того, як зазначив Олег Устенко, платежі за російський газ мають надходити на депозитні рахунки, щоб виручені кошти не могли бути використані для придбання зброї.

«Це стандартна практика, коли є санкції», – пояснив він.

Щодо нафти, то ОПЕК та інші постачальники можуть забезпечити додаткові 2,2 млн барелів на добу вже протягом місяця.

«Ці країни не зацікавлені в тому, щоб ціни на нафту занадто зростали, тому що це різко прискорить довгостроковий перехід на відновлювані джерела енергії. Якщо ви запровадите жорсткі санкції проти Росії, ОПЕК качатиме більше нафти», – зауважив Олег Устенко і додав, що зі збільшенням видобутку згодом ціни на нафту знизяться.

Радник Президента також розповів, що зараз активно працює група експертів, яка відстежує рух російських танкерів, щоб у РФ не було можливості обходити ембарго та експортувати нафту в контрабандний спосіб.

«Ви можете приховати багато речей у нафтовому бізнесі, але ви не можете приховати рух великих танкерів із сирою нафтою, які можна побачити з космосу», – зазначив він.

Олег Устенко наголосив: потрібно, щоб європейські партнери України вчинили правильно – повністю припинили фінансувати військову машину Володимира Путіна.

Він висловив сподівання, що після візиту Джозефа Байдена до Європи європейські союзники зможуть зробити цей моральний вибір задля припинення фінансування вторгнення Росії в Україну.