Відповідно до пунктів 1, 17 частини першої статті 106, статті 107 Конституції України постановляю:
1. Увести в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 6 квітня 2026 року "Про Концепцію боротьби з тероризмом в Україні" (додається).
2. Затвердити Концепцію боротьби з тероризмом в Україні (додається).
3. Визнати таким, що втратив чинність, Указ Президента України від 5 березня 2019 року № 53/2019 "Про Концепцію боротьби з тероризмом в Україні".
4. Контроль за виконанням рішення Ради національної безпеки і оборони України, введеного в дію цим Указом, покласти на Секретаря Ради національної безпеки і оборони України.
5. Цей Указ набирає чинності з дня його опублікування.
Президент України В.ЗЕЛЕНСЬКИЙ
Введено в дію
Указом Президента України
від 11 червня 2026 року № 492/2026
РІШЕННЯ
Ради національної безпеки і оборони України
від 6 квітня 2026 року
Про Концепцію боротьби з тероризмом в Україні
Відповідно до статті 4 Закону України "Про Раду національної безпеки і оборони України", розглянувши проєкт Концепції боротьби з тероризмом в Україні, внесений Службою безпеки України, Рада національної безпеки і оборони України вирішила:
1. Схвалити проєкт Концепції боротьби з тероризмом в Україні.
2. Рекомендувати Президентові України затвердити Концепцію боротьби з тероризмом в Україні.
3. Службі безпеки України розробити та подати у тримісячний строк до Кабінету Міністрів України план реалізації Концепції боротьби з тероризмом в Україні, затвердженої цим Указом.
Секретар Ради національної безпеки і оборони України Р.УМЄРОВ
ЗАТВЕРДЖЕНО
Указом Президента України
від 11 червня 2026 року № 492/2026
КОНЦЕПЦІЯ
боротьби з тероризмом в Україні
I. Загальні положення
Концепція боротьби з тероризмом в Україні (далі – Концепція) визначає актуальні терористичні загрози національній безпеці, основні напрями і завдання державної політики у сфері національної безпеки щодо боротьби з тероризмом, розвитку загальнодержавної системи боротьби з тероризмом.
Юридичною основою Концепції є Конституція України та закони України, міжнародні договори України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, акти Президента України, Кабінету Міністрів України, акти міжнародних організацій, членами яких є Україна.
У цій Концепції терміни вживаються у такому значенні:
запобігання терористичній діяльності – комплекс заходів, які здійснюються відповідними суб'єктами боротьби з тероризмом та іншими суб'єктами, які залучаються до боротьби з тероризмом, з метою недопущення підготовки або вчинення терористичних актів, інших кримінальних правопорушень, пов'язаних із терористичною діяльністю, у тому числі шляхом виявлення причин і умов можливості здійснення терористичної діяльності, їх обмеження, нейтралізації, усунення;
захист від терористичної діяльності – комплекс заходів, що здійснюються відповідними суб'єктами боротьби з тероризмом та іншими суб'єктами, які залучаються до боротьби з тероризмом, з метою забезпечення національної безпеки України, у тому числіоб'єктів можливих терористичних посягань від потенційних та реальних терористичних загроз і посягань;
об'єкти можливих терористичних посягань – фізичні особи, та ланцюги постачаннямісця масового перебування людейділянки території чи акваторії, повітряний, інформаційний простір (у тому числі кіберпростір), будівлі, споруди або майнові комплекси тщодо яких може вчинятися терористичний акт (далі – ОМТП);
переслідування осіб, причетних до терористичної діяльності, – комплекс заходів, спрямованих на забезпечення невідворотності покарання за вчинення кримінальних правопорушень, пов'язаних із терористичною діяльністю, їх ефективне розслідування, розкриття та притягнення винних осіб до відповідальності за вчинення таких правопорушень із дотриманням прав людини та принципу верховенства права;
проактивний підхід на основі управління ризиками – комплекс систематичних заходів, спрямованих на запобігання виникненню терористичних ризиків і загроз, їх своєчасне виявлення та реагування на них, включаючи прогнозування терористичних ризиків і загроз та розробку сценаріїв дій на випадок їх настання;
пропаганда тероризму – комплекс деструктивних способів і методів впливу на свідомість і волю людей (на суспільство, певні групи та окремих осіб) з метою їх спонукання до здійснення терористичної діяльності або публічного виправдання такої діяльності;
реагування на терористичну діяльність – комплекс заходів, спрямованих на виявлення і припинення вчинення терористичних актів, іншої терористичної діяльності та мінімізацію їх наслідків;
терористична загроза – явища, тенденції і чинники, що унеможливлюють чи ускладнюють або можуть унеможливити чи ускладнити реалізацію національних інтересів України щодо захищеності ОМТП від терористичних актів та іншої терористичної діяльності;
терористичний контент – будь-яка інформація в текстовій, візуальній, аудіо- чи відеоформі, яка спонукає до вчинення терористичної діяльності; підбурює особу або групу осіб до участі в діяльності терористичної групи чи терористичної організації; надає інструкції з виготовлення або використання вибухових речовин, вогнепальної чи іншої зброї, отруйних чи небезпечних речовин або конкретних методів чи прийомів для вчинення або сприяння вчиненню терористичних актів, інших кримінальних правопорушень, пов'язаних з терористичною діяльністю;
терористичний ризик – це ймовірність, яка визначає ступінь загрози вчинення терористичного акту щодо ОМТП, у тому числі з урахуванням ступеня уразливості такого об'єкта від можливих терористичних посягань, та настання можливих негативних наслідків від терористичної діяльності щодо такого об'єкта;
уразливість ОМТП – ступінь захищеності таких об'єктів та прогнозовані негативні наслідки у разі здійснення терористичного акту щодо них.
ІІ. Проблеми, які потребують розв'язання
Організація Об'єднаних Націй визнає тероризм у всіх його формах і проявах однією з найсерйозніших загроз міжнародному миру та безпеці. Усі форми та прояви тероризму потребують ефективного реагування та вжиття заходів, спрямованих на запобігання, виявлення і припинення терористичної діяльності та мінімізацію її наслідків.
Глобалізація та науково-технічний прогрес призвели до трансформації тероризму, який набув ще більшої загрози у світових масштабах. Географія тероризму продовжує розширюватися, методи терористичної діяльності невпинно розвиваються, а способи його фінансування удосконалюються.
Дестабілізація системи міжнародної безпеки загострила світову військово-політичну кризу, призвела до збільшення глобальних терористичних ризиків і загроз, зокрема до підвищення небезпеки розповсюдження ядерної зброї, хімічної, бактеріологічної (біологічної) та іншої зброї масового ураження або її компонентів, загроз техногенного, екологічного характеру.
Протидія реальним та потенційним терористичним загрозам і викликам потребує підвищення стійкості загальнодержавної системи боротьби з тероризмом, формування нових і вдосконалення наявних спроможностей суб'єктів боротьби з тероризмом щодо ефективного запобігання, виявлення і припинення терористичній діяльності та мінімізації її наслідків.
Стратегічний курс на набуття повноправного членства України в Європейському Союзі (далі – ЄС), Організації Північноатлантичного договору (далі – НАТО) передбачає приведення законодавства України у відповідність із правом ЄС у сфері боротьби з тероризмом з урахуванням реальних та потенційних загроз та досвіду, здобутого під час російської гібридної війни проти України та відсічі збройної агресії Російської Федерації проти України, шляхом адаптації законодавства України до права ЄС, посилення співпраці з європейськими інституціями та НАТО, у тому числі проведення спільних антитерористичних заходів.
Терористична загроза національним інтересам України проявляється в різних формах, але найбільшу загрозу становить терористична діяльність збройних формувань Російської Федерації. Поряд із застосуванням воєнної сили вчиняються терористичні акти, спрямовані, зокрема, проти цивільного населення, об'єктів критичної інфраструктури та ланцюгів постачання, складових сил та засобів сектору безпеки та оборони, правоохоронної системи, їх особового складу, персоналу.
На сучасному етапі розвитку суспільства на рівень терористичної загрози в Україні впливає низка зовнішніх і внутрішніх чинників, включаючи широкомасштабну збройну агресію Російської Федерації проти України.
Зовнішніми чинниками терористичних загроз, зокрема, є:
а) гібридна війна проти України Російської Федерації, яка, як держава-агресор, держава-терорист, використовує:
поєднання збройної агресії та терористичних актів, включаючи кібертероризм, що становить довгострокову системну загрозу національній безпеці України;
збройні формування Російської Федерації, а також інших підпорядкованих, керованих або фінансованих Російською Федерацією суб'єктів для створення та здійснення терористичних загроз стосовно України;
безпілотні системи, ракетні та авіаційні цілеспрямовані удари, насамперед по цивільним об'єктам на території України, узбережжю України, що системно руйнує об'єкти критичної інфраструктури та ланцюги постачання, зокрема об'єкти енергетичного комплексу та транспортної інфраструктури (включаючи портову інфраструктуру), напади на торговельні та інші морські судна;
системні кібератаки на об'єкти критичної інфраструктури та ланцюги постачання, інші ОМТП;
систематичні спеціальні інформаційні операції проти України, спрямовані на підрив її національної безпеки, у тому числі провокування екстремізму, панічних настроїв у суспільстві, загострення та дестабілізацію суспільно-політичної та соціально-економічної ситуації в Україні, зниження міжнародної підтримки України, виправдання та легітимізацію діяльності збройних формувань Російської Федерації, її вищого військово-політичного керівництва;
вербування осіб (включаючи дітей) для вчинення терористичних актів на території України, у тому числі залучення до терористичної діяльності громадян суміжних з Україною держав;
б) загрози з боку міжнародних терористичних організацій:
збільшення активності міжнародних терористичних організацій, пов'язаної з розповсюдженням терористичного контенту, у тому числі з використанням спеціально створених платформ для пропаганди тероризму, а також для втягування у терористичну діяльність дітей;
деструктивна діяльність у кіберпросторі з метою вчинення актів кібертероризму стосовно енергетичних об'єктів та об'єктів житлово-комунальної сфери, сфери електронних комунікацій, фінансової та банківської сфери, транспортної сфери (авіаційного, морського, залізничного транспорту), хімічних та біологічних об'єктів, інших об'єктів (зокрема підвищеної небезпеки);
використання різноманітних джерел доходів та способів переміщення грошових коштів (отриманих як у результаті протиправної діяльності, так і законним шляхом), зокрема через системи переказу коштів, платіжні системи (включаючи нелегальні), операції з готівкою, електронними та цифровими грошима як канали фінансування тероризму;
застосування з терористичною метою новітніх технологій, зокрема передових розробок у галузях авіації (включаючи безпілотні системи) та ракетобудування;
Внутрішніми чинниками терористичних загроз, зокрема, є:
наявність у державі великої кількості об'єктів критичної інфраструктури, включаючи об'єкти підвищеної небезпеки;
недоліки в системі захищеності об'єктів критичної інфраструктури та ланцюгів постачання;
місцезнаходження об'єктів критичної інфраструктури та ланцюгів постачання на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії та тимчасово окупованих Російською Федерацією;
поширення дезінформації і деструктивної пропаганди з метою дестабілізації суспільно-політичної та соціально-економічної ситуацій в Україні, провокування сепаратистських настроїв й інших посягань на конституційний лад та національну безпеку України;
наявність прогалин у законодавчому регулюванні відносин щодо виявлення, блокування та видалення терористичного контенту в інтернеті;
поширення анонімних погроз вчинення терористичних актів;
використання новітніх технологій (зокрема у контексті використання цифрових речей, надання цифрових послуг), міжнародних систем переказу коштів та національних платіжних систем, нелегальних платіжних систем, операцій з готівкою, електронних та цифрових грошей як каналів фінансування тероризму;
зростання рівня злочинності, пов'язаної з незаконним обігом вогнепальної зброї, боєприпасів, вибухових і отруйних речовин.
ІІІ. Мета, засади, напрями реалізації Концепції
Метою цієї Концепції є забезпечення ефективної реалізації державної політики у сфері національної безпеки щодо боротьби з тероризмом.
Боротьба з тероризмом в Україні ґрунтується на законодавчо визначених принципах запобігання тероризму з урахуванням загальновизнаних норм міжнародного права та міжнародних стандартів у сфері боротьби з тероризмом.
Основними засадами реалізації Концепції є:
захищеність від терористичних посягань життєво важливих для суспільства та особи інтересів, прав і свобод людини, забезпечення яких є пріоритетним завданням діяльності суб'єктів боротьби з тероризмом;
невідворотність покарання за терористичну діяльність;
перевага превентивних заходів боротьби з тероризмом;
системність, комплексність, безперервність, пропорційність і співрозмірність правових, організаційних, тактико-спеціальних та інших заходів для боротьби з тероризмом.
Реалізовувати заходи з виконання Концепції передбачається за такими напрямами:
підвищення спроможності та стійкості сил і засобів загальнодержавної системи боротьби з тероризмом;
модернізація наявних та впровадження новітніх інструментів і методів боротьби з тероризмом у діяльності суб'єктів боротьби з тероризмом;
впровадження у діяльність суб'єктів боротьби з тероризмом проактивного підходу протидії тероризму на основі управління ризиками;
розвиток науково-аналітичної інфраструктури з питань боротьби з тероризмом, інтеграція новітніх наукових підходів у діяльність суб'єктів боротьби з тероризмом;
удосконалення законодавства у сфері боротьби з тероризмом, зокрема його адаптація до права ЄС;
розвиток і зміцнення міжнародного співробітництва у сфері боротьби з тероризмом;
підвищення рівня антитерористичної підготовки населення, у тому числі громадянської компетентності до реагування на терористичні загрози;
забезпечення невідворотності покарання за терористичну діяльність.
IV. Шляхи і способи розв'язання проблем
Україна здійснює заходи щодо захищеності національних інтересів України від реальних та потенційних терористичних загроз, відсічі збройної агресії Російської Федерації, відновлення територіальної цілісності та конституційного ладу України на тимчасово окупованій території України, вживає заходів щодо захисту прав і свобод людини і громадянина на тимчасово окупованій території України, зміцнення регіональної безпеки та вдосконалення інструментів державної політики у сфері забезпечення національної безпеки щодо боротьби з тероризмом.
З метою дотримання Конституції та законів України, вирішення завдань боротьби з тероризмом в Україні досягатиметься шляхом зосередження зусиль на чотирьох ключових пріоритетах: "Запобігання терористичній діяльності"; "Захист від терористичної діяльності"; "Реагування на терористичну діяльність"; "Переслідування осіб, причетних до терористичної діяльності".
Реалізація пріоритету "Запобігання терористичній діяльності" здійснюється шляхом:
розширення та актуалізації інструментів і механізмів проведення оцінки та аналізу інформації, прогнозування терористичних ризиків і загроз;
розвитку системи раннього виявлення терористичних ризиків і загроз, включаючи чинники соціальної агресії, радикалізації та інших насильницьких проявів;
формування моделі прогнозованого ризику, виявлення та усунення потенційних терористичних загроз;
усунення або мінімізації дії факторів, що сприяють виникненню та поширенню тероризму та радикалізму;
протидії поширенню пропаганди тероризму в інформаційному просторі України;
проведення інформаційно-роз'яснювальної та профілактичної роботи з населенням, запобігання залученню осіб до терористичної діяльності;
розроблення механізмів та запровадження антитерористичної підготовки населення з використанням кращого вітчизняного та міжнародного досвіду;
розбудови системи підготовки представників державного та приватного секторів з питань антитерористичної діяльності;
вдосконалення механізмів протидії фінансуванню тероризму;
забезпечення в установленому порядку обміну інформацією про осіб, які виїжджають за кордон та в'їжджають в Україну з терористичною метою;
запровадження системи обробки інформації про пасажирів та персонал транспортних засобів міжнародних рейсів;
активізації інформаційного обміну на національному та міжнародному рівнях з питань боротьби з тероризмом.
Реалізація пріоритету "Захист від терористичної діяльності" здійснюється шляхом:
розробки та запровадження ефективних механізмів захисту об'єктів критичної інфраструктури та ланцюгів постачання від безпілотних систем, крилатих, балістичних та інших ракет і засобів ураження;
зміцнення кіберзахисту, забезпечення сталого функціонування об'єктів критичної інформаційної інфраструктури та державних інформаційних ресурсів (кіберстійкості);
посилення фізичного захисту, спрямованого на зниження уразливості об'єктів критичної інфраструктури та ланцюгів постачання, удосконалення систем охорони, контролю доступу та забезпечення безпеки транспорту і місць масового перебування людей, включаючи модернізацію технічних засобів охорони та впровадження новітніх систем відеоспостереження, сигналізації, моніторингу, контролю доступу та інших інженерно-технічних засобів безпеки об'єктів критичної інфраструктури, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, військових об'єктів, громадських місць (місць масового перебування людей), оптимізацію державних систем фізичного захисту транспортної системи, зокрема, автомобільної, залізничної інфраструктури, забезпечення безпеки повітряного простору, морської безпеки;
удосконалення системи підготовки персоналу об'єктів критичної інфраструктури з метою підвищення їх професійного рівня з питань протидії терористичним загрозам;
удосконалення системи забезпечення хімічної безпеки та управління хімічною продукцією, оптимізації механізмів, спрямованих на недопущення незаконного виготовлення вибухових речовин;
розробки ефективних механізмів контролю у сфері використання безпілотних літальних апаратів та інших безпілотних систем;
протидії незаконному поводженню з радіоактивними, хімічними, біологічними та ядерними матеріалами і речовинами;
недопущення потрапляння у незаконний обіг вогнепальної зброї, боєприпасів та вибухових речовин і пристроїв.
Реалізація пріоритету "Реагування на терористичну діяльність" здійснюється шляхом:
забезпечення та підтримки належного рівня готовності сил та засобів суб'єктів боротьби з тероризмом, проведення антитерористичних навчань і тренувань, а також систематичного оцінювання ефективності діяльності суб'єктів боротьби з тероризмом;
приведення у готовність за відповідним ступенем загрози сил та засобів суб'єктів боротьби з тероризмом;
пошуку та аналізу інформації про ймовірну або реальну загрозу вчинення терористичних актів, джерела фінансування терористичної діяльності, терористичні організації, їх структуру, методи та форми діяльності;
виявлення та припинення діяльності окремих осіб, груп і організацій, дії яких спрямовані на підготовку до вчинення терористичного акту;
організації та проведення антитерористичної операції у разі вчинення або загрози вчинення терористичних актів, у тому числі на території декількох областей, районів чи міст одночасно;
забезпечення високого рівня взаємодії та координації суб'єктів боротьби з тероризмом, у тому числі дієвого механізму обміну інформацією;
ефективної комунікації з суспільством, своєчасного інформування населення про загрозу терористичного акту та порядок дій у такій ситуації, забезпечення функціонування каналів екстреного інформування населення;
забезпечення належного рівня медичного, інформаційного та іншого супроводження антитерористичних заходів;
недопущення людських жертв, мінімізації і ліквідації наслідків терористичного акту;
відшкодування шкоди, заподіяної терористичними актами;
соціальної реабілітації осіб, постраждалих від терористичних актів.
Реалізація пріоритету "Переслідування осіб, причетних до терористичної діяльності" здійснюється шляхом:
забезпечення дотримання прав людини, здійснення швидкого, повного, неупередженого розслідування і судового розгляду, а також законного притягнення винних осіб до кримінальної відповідальності за кримінальні правопорушення, пов'язані з терористичною діяльністю;
вжиття заходів щодо збору доказової бази, документування протиправної діяльності, пов'язаної з терористичною діяльністю;
забезпечення узагальнення практики розгляду судами справ про кримінальні правопорушення, пов'язані з терористичною діяльністю;
міжнародного співробітництва щодо притягнення до відповідальності осіб за вчинення на території України терористичних актів, інших кримінальних правопорушень, пов'язаних з терористичною діяльністю, які з метою уникнення такої відповідальності виїхали за кордон.
Успішна реалізація завдань і заходів із забезпечення національної безпеки України щодо боротьби з тероризмом за визначеними пріоритетами потребує вжиття комплексу системних взаємоузгоджених заходів, що охоплюють організаційне, правове, наукове, соціально-економічне, інформаційне, гуманітарне, культурно-освітнє та інше забезпечення.
Мають здійснюватися постійно:
поетапне і узгоджене підвищення спроможності суб'єктів і засобів боротьби з тероризмом щодо своєчасного та ефективного реагування на терористичні загрози;
підвищення рівня координації, міжвідомчої та міжнародної взаємодії суб'єктів боротьби з тероризмом, налагодження співпраці державного та приватного сектору з питань запобігання та боротьби з тероризмом, забезпечення ефективної комунікації з громадськістю;
удосконалення законодавства відповідно до викликів реальних та потенційних терористичних загроз, зокрема щодо механізмів відшкодування шкоди, заподіяної терористичними актами, стосовно соціальної реабілітації осіб, які постраждали від терористичних актів;
проведення наукових досліджень, розробка нових методів та засобів оцінки терористичних ризиків і загроз, розробка та впровадження інноваційних технологій у сфері національної безпеки щодо боротьби з тероризмом.
V. Міжнародне співробітництво
Міжнародне співробітництво з питань боротьби з тероризмом та його фінансуванням передбачає вирішення таких завдань:
зміцнення співпраці з правоохоронними органами та спеціальними службами іноземних держав, міжнародними організаціями;
співпраця із державами – членами Ради Європи, ЄС, НАТО;
налагодження активного обміну досвідом з іноземними партнерами, включаючи проведення спільних антитерористичних навчань та тренувань;
запровадження нових каналів обміну інформацією у сфері боротьби з тероризмом та його фінансуванням;
інтегрування інформаційних систем національних суб'єктів боротьби з тероризмом до антитерористичних систем міжнародних організацій, що здійснюють боротьбу з тероризмом;
укладання міжнародних договорів у сфері боротьби з тероризмом.
VI. Очікувані результати
Впровадження Концепції покладається на суб'єктів боротьби з тероризмом, інші державні органи у межах їх компетенції, визначеної відповідно до Конституції та законів України. Координація заходів із реалізації Концепції здійснюватиметься Антитерористичним центром при Службі безпеки України.
Реалізація Концепції сприятиме:
забезпеченню прав і свобод людини, захисту суспільства і держави від терористичних посягань, поліпшенню координації діяльності суб'єктів боротьби з тероризмом, підвищенню ефективності їх діяльності, вдосконаленню міжнародної взаємодії у сфері боротьби з тероризмом;
розбудові загальнодержавної системи боротьби з тероризмом відповідно до норм міжнародного правата міжнародних стандартів;
удосконаленню законодавства України у сфері боротьби з тероризмом, його адаптації до права ЄС та міжнародних договорів у цій сфері.
VIІ. Фінансове забезпечення реалізації Концепції
Фінансове забезпечення реалізації Концепції здійснюється за рахунок коштів державного бюджету, передбачених для суб'єктів боротьби з тероризмом, інших джерел, не заборонених законодавством, зокрема міжнародної технічної допомоги.
Керівник Офісу Президента України генерал-лейтенант Кирило БУДАНОВ